Herbata po turecku

Kto by przypuszczał, że herbata w Turcji jest aż tak popularna, mówiąc szczerze ja byłem świecie przekonany, że Turcy z pewnością herbatę piją ale na pewno przegrywa konkurencję z kawą.

Mocno się zdziwiłem gdy co rusz widziałem Turków popijających bursztynowy napój nie zależnie od pory dnia i nocy. Zdaje się że, papieros (w Turcji obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych) i herbata to taki zestaw obowiązkowy każdego Turka.

Herbata jest pita zarówno w czasie największych upałów jak i wieczorem, można zauważyć, że Turcy preferują czarną herbatę, popularne są też (głównie wśród turystów) herbatki owocowe- są to herbatki rozpuszczalne i warto ich też spróbować chodź z klasycznym smakiem herbaty nie mają za wiele wspólnego.

Turcy do picia Çay’u (herbaty) używają specjalnych szklaneczek, szklanki te często nie posiadają uszek (nie wszystkie) lecz ich mały rozmiar i cieniutkie szkło powodują szybkie chłodzenie naparu. Kształt szklanek często jest porównywany z kwiatem tulipana co trafnie opisuje ich wygląd.

Parzenie

Warto też wspomnieć o samym parzeniu herbaty. Turcy używają dwóch imbryków, w pierwszym znajduje się sama woda w drugim zaś liście herbaty. Po zagotowaniu dolewa się wody do liści i ponownie gotuje, po zagotowaniu szklanki zalewa się z obu imbryczków. W Turcji preferuje się herbatę na słodko mocno dosładzaną cukrem.

Częstowanie

Przy okazji wspomnę o częstowaniu herbatą przez Turków, robią to często, a odmowa może być przyjęta bardzo chłodno- traktują to jako obrazę. Oczywiście część z nich to robi tylko po to by zaraz nam tą herbatę sprzedać, ale odmowa jest niemile widziana.

Jeśli chcecie kupić takie wyjątkowe naczynia podczas swojej wizyty w Turcji najlepiej udać się do marketu lub jakiegoś większego sklepu dla tubylców. W sklepach z pamiątkami szklaneczki są droższe i ozdobione różnymi symbolami i szlaczkami, często są kiczowate więc jeśli interesują was szklanki bez nadruków udajcie się do większych sklepów. Koszt kompletu wynosi około 10zł.

Previous post Czy to koniec telewizorów 3D?
Next post Jakie czynniki wpływają na połów ryb?